Advent harmadik vasárnapjára

hétfő 15 január 2024 - 18:11:30 admin in:Egyéb
Az advent a karácsonyra felkészülés, azaz a nyugalom, az adakozás, a megnyugvás és meghittség időszaka. Négy héten át vasárnapról vasárnapra sorban meggyújtjuk az adventi koszorú gyertyáit, melyek a hitet, a reményt, az örömöt és a szeretetet szimbolizálják. Advent a karácsonyt megelőző várakozási időszak, karácsony előtti negyedik vasárnapon kezdődik, és december 24-én advent utolsó vasárnapján ér véget. Az Advent szó a latin adventus szóból származik, melynek jelentése „eljövetel”, adventus Domini, azaz az Úr eljövetele. Ez egy várakozási időszak, melyen a keresztény hívő emberek Jézus Krisztus születésére, az Úr eljövetelére készülnek testileg és lelkileg is. Az adventi koszorú hagyományosan három lila és egy rózsaszín gyertyából áll. A lila szín a böjt, a bűnbánat, az önvizsgálat színe – jól jelképezi, hogy az adventi időszak, nem csupán a várakozás, hanem a böjt ideje is. Advent harmadik vasárnapja az úgynevezett Gaudete vasárnap: a latin kifejezés jelentése, „Örvendjetek”. Az egyetlen rózsaszín gyertyát kell meggyújtani. A rózsaszín ebben az esetben az öröm színe. Örülhetünk, hogy átértünk az adventi időszak második felébe, és nemsokára itt akarácsony, Jézus születésének ünnepe!
Iskolánk felső tagozatos tanulóinak műsora méltóképp adta vissza a várakozás időszakának meghittségét.

Lázár Ervin Program

hétfő 15 január 2024 - 17:49:41 admin in:Egyéb
„Kezdetben vala a tánc…”

A Lázár Ervin Program keretében intézményünk 6. és 7. évfolyamos tanulói részére a  Budapesti Filharmóniai Társaság „Kezdetben vala a tánc…” című előadásának megtekintése került megszervezésre, 2023. december 6-án. A lendületes, interaktív előadás betekintést nyújtott a ritmus, a zene és a tánc kapcsolatára az emberiség kezdetétől napjainkig. Bárhová is megyünk a Földön, mindenhol jelen van, életünk részévé vált. Bármilyen műfajról is legyen szó, a lényeg a ritmus, a zene és a tánc! Élményekkel teli érdekes és vidám előadásban lehetett része gyermeknek és felnőttnek egyaránt.

Márton-napi rajzpályázat

hétfő 15 január 2024 - 17:36:30 admin in:Egyéb
Szent Márton ünnepnapjához, november 11-hez számos népszokás, néphit kapcsolódik Magyarországon. A Márton-napi népszokások egyrészt az év végéhez, a mezőgazdasági munkák befejeződéséhez, illetve az advent közeledtéhez kötődnek, másrészt ahhoz a legendához, amely szerint Szent Márton egy liba ólban próbált elrejtőzni, amikor püspökké akarták megválasztani, de a ludak elárulták gágogásukkal.
Hagyományainkhoz híven, iskolánk ebben a tanévben is meghirdette az ünnephez kapcsolódó rajzpályázatát. Témája a Márton napi népszokások, hagyomány, hiedelem, legenda megjelenítése (lakoma, időjóslás, ajándékozás, felvonulás, stb.), libával kapcsolatos mesék, versek, dalok illusztrációja, vagyis bármi, ami Szent Mártonnal vagy libával kapcsolatos és ötletes. A rajzok elbírálása december elején három korcsoportban történt, alsó tagozat, felső tagozat és szakiskola. Iskolánk szinte minden tanulója részt vett, igényes alkotások születtek, ezért is volt nehéz dolga a zsűrinek.
Alsó tagozat díjazottjai:
I. helyezett Zsákai Adrián 2. osztály